Jeż ma głos Poradnia

Smutna siódemka rzeczy zakazane przy nagrywaniu audio lub video

Są takie elementy, które działają na naszych odbiorców jak czerwona płachta na byka. Przestają wtedy słuchać naszego przekazu i zaczynają skupiać się na formie odnotowując w pamięci coraz więcej błędów. Jeśli jest to forma trwała (podcast, video) prawdopodobnie wyłączą ją w momencie zauważenia denerwującego czynnika. Co to może być? Poniżej zestawienie najpopularniejszych elementów.

  1. Kopie słowne. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile razy w ciągu wypowiedzi używamy naszych ulubionych słów lub zwrotów. Jeśli robimy to zbyt intensywnie – słuchacz przestaje słuchać wypowiedzi i zaczyna liczyć. Najczęściej występujące powtórki to: prawda?, tak?, nie?, generalnie, właśnie, jakby, jakoś,
    po prostu, przepraszam
  2. Eeee, yyyyy, mmmmm – występujące jako pojedyncze dźwięki lub przeciąganie końcówki słowa np. byłyyyyy.
  3. Hiperpoprawność
  4. Zbyt szybkie lub zbyt monotonne wystąpienia. Tempo idealne to 120 słów na minutę.
  5. Przeszkadzajki – mistrzowie drugiego planu (kot, kosiarka za oknem), wytwarzane dźwięki (nerwowe stukanie długopisem, ciumkanie, chrząkanie)
  6. Przepraszanie. Przepraszam, że mam złe oświetlenie, przepraszam że mnie Państwo źle słyszą, przepraszam za ten błąd techniczny, przepraszam bo nie działa to jak powinno itd. Takim zachowaniem tylko zwracamy uwagę na nasze niedoskonałości, które mogły być wcale nie zauważone przez słuchacza.
  7.  Akcentowanie wszystkiego. Smutna prawda – nie wszystko w naszej wypowiedzi jest najważniejsze. Wzmacniając każde słowo, męczymy odbiorców. Narzucamy wypowiedzi zbyt agresywnego tonu lub klimatu kazania .

About the author

Marta Jeż

Logopeda i trener dykcji i emisji głosu. Zajmuje się zarówno zdrowotnymi, jak i estetycznymi aspektami głosu prowadząc zajęcia indywidualne, grupowe oraz szkolenia dla firm. Właścicielka centrum logopedyczno-szkoleniowego Eufonia.

Add Comment

Click here to post a comment

Udostępnij to znajomym